Nasze filmy

Tak postawione pytanie nie jest z pozoru niedorzeczne, bo jak można zinterpretować historię którą tu przytoczę. Dziennikarz Gazety Pomorskiej Pan Andrzej Bartniak w środowym wydaniu tejże gazety zamieszcza artykuł pod tytułem rodem z brukowca „Po co komu ten wyjazd?”. poco W artykule porusza sprawę donosu jaki do niego trafił jakoby Gmina Nowe sponsorowała członkom Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Aktywni wyjazd do Portugalii. Temat jest chwytliwy bo zapowiada lokalną sensację, która nadaje się być może na pierwszą stronę. W artykule wyjaśnia że i owszem jednak gmina nie sponsoruje wyjazdu, że wyjazd ten nie ma nic wspólnego ze stowarzyszeniem Aktywni, ale jest efektem konkursu który wygrał Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowem wraz z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej w Nowem. W treści artykułu jednak Pan Bartniak dalej z uporem maniaka podtrzymuje tezę, że Aktywni jadą do Portugalii pisząc cyt „Prawdą jest jednak, że „Aktywni” jadą do Portugalii” licząc chyba na wzmocnienie efektu sensacji, którego faktycznie nie ma.

Wszystko byłoby w porządku gdyby nie pewne ale, Pan Bartniak dowiedziawszy się o „sensacji” zwrócił się z pytaniem do Gminy Nowe z prośbą o wyjaśnienie czy jest prawdą że gmina jest tak hojna dla organizacji pozarządowej. Z uzyskanej informacji nie był chyba zadowolony bo zdecydował się jednak na opublikowanie artykułu o negatywnym podtekście w stosunku do N.S. Aktywni. Taka samą informację uzyskał oficjalnie w mailu, który został do niego wysłany przez przedstawiciela Gminy Nowe.

Należy teraz zadać pytanie dlaczego dziennikarz po wyjaśnieniu sprawy i otrzymaniu informacji, że nie ma sensacji publikuje artykuł dotyczący sprawy? I jest to artykuł dwuznaczny gdzie sugeruje się, że jednak sensacja jest wprowadzając czytelnika w błąd. Dziennikarz zgodnie z ustawą prawo prasowe zobowiązany jest zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza obowiązany jest sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości.

Czy troska o zwiększoną sprzedaż tytułu prowadzi do wypaczania prawdy, liczenie tylko na efekt sensacji który przyciągnąć ma czytelnika? Mam nadzieję, że nie jest to jedyny wyznacznik tego co ma być publikowane na łamach gazet i że dziennikarze publikujący takie teksty są wyjątkiem pośród całej rzeszy ich rzetelnych kolegów.

sekretarz N.S. Aktywni

Andrzej Danielewski

Jestes tutaj :

Gorące tematy :

bottom 1

Chrząszczu w Nepalu
Relacja wkrótce
 

bottom 1

Muzyka Kościołów
Letnie Spotkania Muzyczne – sezon 2013
 

bottom 1

Zajęcia karate
Rusza sezon 2013-2014 zajęć sekcji karate Shotokan
 

O Aktywnych:

Grupa za cel działanie postawiła sobie realizacje zainteresowań: sportowo-rekreacyjnych w sekcjach KARATE, PIŁKI SIATKOWEJ i PARALOTNIOWEJ. A także inspirowanie działań związanych z promocją regionu (Dolina Dolnej Wisły), kultywowaniem lokalnych tradycji.

Śledź Nas

 social icon  social icon  social icon  social icon

 

S5 Box

Zaloguj się

Zarejestruj się