Wiadomości

Grupa Inicjatywna Chcemy – Możemy już w sobotę zaprasza wszystkich chętnych na wspólne sprzątanie cmentarza w miejscowości Tryl.  

W 2013 roku odbyła się debata społeczna oraz wspólny objazd po „zapomnianych”, nieczynnych cmentarzach ewangelickich znajdujących się na terenie gminy Nowe. Cmentarzy  jest około 15, rozrzucone są  po całym terenie gminy.  

Dwa z nich znajdują się w miejscowości Tryl. Pierwszy z nich, znajdujący się tuż przy szkole, jakiś czas temu został oczyszczony ze śmieci, usunięto zbędną roślinność i co ważne jest on regularnie koszony.  Drugi, na którym odbywać się będą prace zlokalizowany jest około  300 metrów od drogi powiatowej, w okolicach  świetlicy wiejskiej.   Na cmentarzy zachowało się kilkanaście nagrobków, piękna aleja lipowa oraz słupy bramy cmentarnej.

Na sobotę zaplanowano sprzątanie śmieci, grabienie oraz  usunięcie zalegających tam gałęzi. Mieszkańców Tryla wspomoże grupa społeczników z Torunia, która skupiona jest wokół projektu Lapidaria – zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw.  

Projekt „Odkrywamy przeszłość Tryla” jest realizowany w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Trylu, przewidziano więc także konkurs fotograficzny oraz miniplener fotograficzny, podczas którego dzieci z tajnikami fotografii zapoznają członkowie Stowarzyszenia „Fotonowiacy”.  

Całkowity koszt projektu wynosi 4 tysiące złotych, finanse na ten cel pozyskała grupa z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich , operatorem jest Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica, opiekunem miejscowym Nadwiślańskie Stowarzyszenie Aktywni. Grupa Inicjatywna „Chcemy – Możemy” skupia aktywnych mieszkańców wsi, znana jest z inicjatyw prospołecznych, sztandarową imprezą  jest Jarmark w Trylu, który odbędzie się w tym roku po raz piąty.

Zaprzyjaźnione serwisy

Jestes tutaj :

Gorące tematy :

bottom 1

Chrząszczu w Nepalu
Relacja wkrótce
 

bottom 1

Muzyka Kościołów
Letnie Spotkania Muzyczne – sezon 2013
 

bottom 1

Zajęcia karate
Rusza sezon 2013-2014 zajęć sekcji karate Shotokan
 

O Aktywnych:

Grupa za cel działanie postawiła sobie realizacje zainteresowań: sportowo-rekreacyjnych w sekcjach KARATE, PIŁKI SIATKOWEJ i PARALOTNIOWEJ. A także inspirowanie działań związanych z promocją regionu (Dolina Dolnej Wisły), kultywowaniem lokalnych tradycji.

Śledź Nas

 social icon  social icon  social icon  social icon

 

S5 Box

Zaloguj się

Zarejestruj się