Wiadomości

Początkowo optymistyczne prognozy pogody dla Beskidu Wyspowego spowodowały, że postanowiliśmy zagrać w tegorocznej edycji Polskiej Ligi Paralotniowej. Niestety im bliżej do wyjazdu tym pogoda stawała się coraz mniej przyjazna.

Szybka decyzja i przełożyliśmy wyjazd o dzień wcześniej.

W czwartek zaraz po pracy zapakowaliśmy glajty do auta i w składzie : Andrzej Danielewski, Piotr wiśniewski, Tomasz Szczepański wyruszyliśmy na południe.
Na miejscu czekał już na nas czwarty z aktywnych : Paweł Chrząszcz.

Pierwszy dzień postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie się z warunkami jakie panują w Beskidach.
Spotkaliśmy się rano w „Barze pod Cyckiem” i po krótkim przywitaniu, zapakowaniu glajtów na auto udaliśmy się pieszo na górę Śnieżnica.

Zachodnia odchyłka powodowała czasami kłopoty przy starcie i niektórzy musieli swoje starty ponawiać.

Udało się nam fajnie polatać, wykręciliśmy się nad startowisko i zrobiliśmy przeloty :

Piotr po wylądowaniu sprawnie zwiózł nas z trasy, po czym drugi raz wraz ze szpejem wspiął się na startowisko i polatał na żaglu do wieczora.

Dzień zawodów sobota.

Od samego rana zaczęli zjeżdżać się piloci z różnych części kraju i nie tylko.
Okazało się, że samych zawodników było 45. Po sprawnej rejestracji, zapakowaniu glajtów na auto i pobraniu prowiantów wyruszyliśmy znowu do góry - na Śnieżnicę.


Tym razem na starcie panował już tłok. Po krótkiej odprawie, wpisaniu zadań do GPSów jeden za drugim startowaliśmy. W powietrzu okazało się, że wieje zupełnie z zachodu. Utrudniło to wielu możliwość wykręcenia się i odejścia na przelot.

Z naszej czwórki w trasę wyruszyli Andrzej i Paweł, Piotr i Ja kręciliśmy się wokół góry aż w końcu musieliśmy dać za wygraną i lądowaliśmy u podnóża Śnieżnicy.

O dużym pechu może mówić Andrzej, który około 6km przed punktem zwrotnym na wysokości 1900m zerwał uchwyt od sterówki. Zamiast zaliczyć punkt zwrotny musiał lądować awaryjnie na klapach.
Bardzo dobrze zaprezentował się Paweł, który doleciał na metę jako trzeci zaraz za braćmi Vyparina.

Słabe prognozy na niedzielę i prawie pewne odwołanie drugiego dnia zawodów zdecydowały, że zaraz po zwózce wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu.

Podsumowując : dwudniowe latanie w górach z najlepszymi pilotami daje dużo pozytywnych emocji i motywacji do dalszej pracy nad sobą, własnymi umiejętnościami i słabościami. Myślę, że każdy z nas jest zadowolony z wyjazdu i wrócił z niezapomnianymi wrażeniami.

W sumie każdy zdobył punkty, które liczą się indywidulanie jak i drużynowo :

 • Paweł : 754pkt
 • Andrzej: 216pkt
 • Tomek: 56pkt
 • Piotr: 56pkt


Wyniki zawodów : TUTAJ
Kilka zdjęć w GALERII

 

P.S. Klip filmowy wkrótce

Tomek

3 maja Aktywni świętowali w Przynach. Wspólnie z zaprzyjaźnionymi pilotami Kuj-Pom Team zainaugurowano sezon lotów za wyciągarką.

Być może nie najlepsza pogoda przelotowa (niskie podstawy chmur oraz nasilające się duże pokrycie chmurami ) nie zniechęciła entuzjastów podniebnych wrażeń do uczestnictwa.

Sprawdziła się wyciągarka , którą przez kilka tygodni przywracał do życia nasz klubowy naczelny mechanik Ignaś.

Mamy nadzieję, że sezon 2015 będzie bardziej aktywny od poprzedniego właśnie w Przynach, gdzie planujemy wspólnie z wszystkimi chętnymi próbować swoich sił w podniebnych zmaganiach.

GALERIA : tutaj

Zbliża się koniec już mojego drugiego sezonu przelotowego w Nepalu. W sumie ponad 14 miesięcy i niecałe 500 godzin w powietrzu.

Marzeniem jednak już od kilku lat było zbliżyć się do ściany świętej nepalskiej góry Machhapuchchhre (6993 m n.p.m.) będącej domem bogini Shivy. Jest ona jednym ze szczytów pasma Annapurny (8091 m n.p.m.). Nazwa góry w języku nepalskim oznacza rybi ogon ze względu na kształt podwójnego wierzchołka (Fish Tail).

Loty z Pokhary, w której znajduje się startowisko w wysokie góry jest wyjątkowo trudne ze względu na panujące tu warunki meteorologiczne. Osiadające chłodne himalajskie powietrze tworzy stałą warstwę inwersji termicznej, a mieszając się z wilgotnym ciepłym powietrzem znad  półwyspu indyjskiego zaledwie kilkukrotnie w przeciągu roku umożliwia budowanie się chmur kłębiastych powyżej 3000  m n.p.m..

Dodatkowym utrudnieniem jest skomplikowana orografia terenu, silne wiatry dolinowe, skomplikowana termika, duże zagrożenie burzowe i przechodzący przez wierzchołki „jet-stream” wiejący nie rzadko z prędkością 300 km/h powodujący niebezpieczne rotory i zafalowania atmosfery.


Pomimo kilku prób dopiero 20.03.2015 nadszedł dzień, w którym moje marzenie udało się zrealizować. Startując ze startowiska Sarangot (1456 m n.p.m.) zbliżyłem się bezpośrednio do skalnych zboczy Fishtaila o deniwelacji blisko 6 tys metrów powyżej dna doliny. Wysokość bezwzględną jaką udało mi się uzyskać to 4605 m n.p.m. oraz 3149 m n.p.m. przewyższenia. Po nasileniu się wiatru w wysokich górach kontynuowałem lot w niższych partiach gór łącznie pokonując trasę trójkąta płaskiego 99,6 km.

Przewyższenie uzyskane podczas lotu było brakującym warunkiem do uzyskania najwyższej odznaki paralotniowej „Diamentowego Orła”. Dodatkowo lot jako jeden z sześciu pozwolił mi zwyciężyć w nepalskich zawodach przelotowych (Nepal XC) w sezonie 2014-2015!

To tylko cyfry. W pamięci zostaną na zawsze lodowce, skały, śnieg, kryształki lodowych chmur, spadek temperatury o blisko 30 stopni C, przedzierający trzy pary rękawic chłód, magiczne wierzchołki Annapurny oraz prawdziwie górska termika.

Lot:
http://www.xcontest.org/world/en/flights/detail:Chrzaszczu/10.3.2015/06:05#fd=flight


Paweł Chrząszcz

 

 

 

Puki co jeszcze za oknem słoty i chłody, ale niebawem termika niewątpliwie ruszy na nas z całą siłą. W związku z tym przygotowujemy się na jej przyjęcie.

Od jakiegoś czasu trwa kapitalny remont naszej „windy do nieba”, czyli sędziwej Skody Felicji zwanej Felką. Dzięki Waszym składkom oraz szczególnemu zaangażowaniu Tomka Ignaczyńskiego Felka powoli odzyskuje dawny blask.

Właśnie otrzymała nową skórę, teraz trwają prace nad zawieszeniem oraz elementami wykończenia. Pozostanie przegląd systemu wyciągarki i można holować.

Tymczasem aby było gdzie holować, przed nami jeszcze prace porządkowe w „Przynach-Okęciu”, czyli na odcinku ścieżki rowerowej, którą użytkujemy do naszych celów. Planujemy ustawienie ławeczek w Przynach i Milewie, które jak sądzimy uatrakcyjnią to miejsce. Będzie gdzie „szpej” złożyć,, czy odpocząć podczas rowerowej wycieczki.

Niestety z niepokojem obserwujemy akty bezmyślnej dewastacji, która nie oszczędziła i ścieżki. Powyginane znaki informacyjne, połamane kosze na śmieci, rozjeżdżona pojazdami nieuprawnionymi trasa. Cóż „taki mamy klimat” chciałoby się powtórzyć za klasykiem…

Tak czy inaczej ruszamy i w Przynach zapowiadamy aktywność.

W porozumieniu z Kuj-Pom Team, Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni” informuje o zasadach użytkowania startowiska w Nowych Marzach:

z w/w startowiska mogą korzystać wszyscy paralotniarze, bez względu na przynależność klubową i stopień umiejętności.

Jedynym warunkiem jest uiszczenie składki 35 zł (składka roczna). Konieczność wpisowego jest uzasadniona stała opłatą, którą rości sobie właściciel ziemi - w roku 2015 wynosi ona 1.225 zł (brutto). Tym samym Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni” z siedzibą w Nowem jest dzierżawcą startowiska w Nowych Marzach.

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych i krępujących ( w szczególności dla nas) sytuacji prosimy wszystkie zainteresowane osoby o wysłanie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. swojej deklaracji w tej sprawie.

Na stronie www.aktywninowe.pl w zakładce: Paralotniarstwo / Nowe Marzy - Sezon 2015 - Opłaty, zostanie zamieszczona lista wszystkich osób, które złożyły deklarację i dokonały wpłaty na konto stowarzyszenia:

Przelewu należy dokonać z tytułem składka N. Marzy lub składka statutowa

Nadwiślańskie Stowarzyszenie "Aktywni"

Bank Spółdzielczy w Nowem, 44 8173 0005 2001 0012 1747 0001

Poniżej lista osób, które wpłaciły składkę :

 1. Mariusz Czajka
 2. Krzysztof Cieśliński
 3. Robert Grubba
 4. Przemek Kamon
 5. Tomasz Szczepański
 6. Marcin Tylman
 7. Piotr Cwudziński
 8. Kasia Huzarska
 9. Andrzej Danielewski
 10. Piotr Wiśniewski
 11. Grzegorz Krzyśka
 12. Janusz Tymolewski
 13. Grzegorz Buraczewski
 14. Jan Gieglis
 15. Jarosław Matuszewski
 16. Mariusz Jaśtak
 17. Sławek Szpotek
 18. Robert Wincencik
 19. Tomasz Krajewski
 20. Lucjan Piekutowski
 21. Krzysztof Drzycimski
 22. Piotr Lemańczyk
 23. Darek Celejewski
 24. Brunn Krzysztof
 25. Tomasz Wesołowski
 26. Mariusz Dawidczyk

Zaprzyjaźnione serwisy

Jestes tutaj :

Gorące tematy :

bottom 1

Chrząszczu w Nepalu
Relacja wkrótce
 

bottom 1

Muzyka Kościołów
Letnie Spotkania Muzyczne – sezon 2013
 

bottom 1

Zajęcia karate
Rusza sezon 2013-2014 zajęć sekcji karate Shotokan
 

O Aktywnych:

Grupa za cel działanie postawiła sobie realizacje zainteresowań: sportowo-rekreacyjnych w sekcjach KARATE, PIŁKI SIATKOWEJ i PARALOTNIOWEJ. A także inspirowanie działań związanych z promocją regionu (Dolina Dolnej Wisły), kultywowaniem lokalnych tradycji.

Śledź Nas

 social icon  social icon  social icon  social icon

 

S5 Box

Zaloguj się

Zarejestruj się