Wiadomości

3 maja Aktywni świętowali w Przynach. Wspólnie z zaprzyjaźnionymi pilotami Kuj-Pom Team zainaugurowano sezon lotów za wyciągarką.

Być może nie najlepsza pogoda przelotowa (niskie podstawy chmur oraz nasilające się duże pokrycie chmurami ) nie zniechęciła entuzjastów podniebnych wrażeń do uczestnictwa.

Sprawdziła się wyciągarka , którą przez kilka tygodni przywracał do życia nasz klubowy naczelny mechanik Ignaś.

Mamy nadzieję, że sezon 2015 będzie bardziej aktywny od poprzedniego właśnie w Przynach, gdzie planujemy wspólnie z wszystkimi chętnymi próbować swoich sił w podniebnych zmaganiach.

GALERIA : tutaj

Zbliża się koniec już mojego drugiego sezonu przelotowego w Nepalu. W sumie ponad 14 miesięcy i niecałe 500 godzin w powietrzu.

Marzeniem jednak już od kilku lat było zbliżyć się do ściany świętej nepalskiej góry Machhapuchchhre (6993 m n.p.m.) będącej domem bogini Shivy. Jest ona jednym ze szczytów pasma Annapurny (8091 m n.p.m.). Nazwa góry w języku nepalskim oznacza rybi ogon ze względu na kształt podwójnego wierzchołka (Fish Tail).

Loty z Pokhary, w której znajduje się startowisko w wysokie góry jest wyjątkowo trudne ze względu na panujące tu warunki meteorologiczne. Osiadające chłodne himalajskie powietrze tworzy stałą warstwę inwersji termicznej, a mieszając się z wilgotnym ciepłym powietrzem znad  półwyspu indyjskiego zaledwie kilkukrotnie w przeciągu roku umożliwia budowanie się chmur kłębiastych powyżej 3000  m n.p.m..

Dodatkowym utrudnieniem jest skomplikowana orografia terenu, silne wiatry dolinowe, skomplikowana termika, duże zagrożenie burzowe i przechodzący przez wierzchołki „jet-stream” wiejący nie rzadko z prędkością 300 km/h powodujący niebezpieczne rotory i zafalowania atmosfery.


Pomimo kilku prób dopiero 20.03.2015 nadszedł dzień, w którym moje marzenie udało się zrealizować. Startując ze startowiska Sarangot (1456 m n.p.m.) zbliżyłem się bezpośrednio do skalnych zboczy Fishtaila o deniwelacji blisko 6 tys metrów powyżej dna doliny. Wysokość bezwzględną jaką udało mi się uzyskać to 4605 m n.p.m. oraz 3149 m n.p.m. przewyższenia. Po nasileniu się wiatru w wysokich górach kontynuowałem lot w niższych partiach gór łącznie pokonując trasę trójkąta płaskiego 99,6 km.

Przewyższenie uzyskane podczas lotu było brakującym warunkiem do uzyskania najwyższej odznaki paralotniowej „Diamentowego Orła”. Dodatkowo lot jako jeden z sześciu pozwolił mi zwyciężyć w nepalskich zawodach przelotowych (Nepal XC) w sezonie 2014-2015!

To tylko cyfry. W pamięci zostaną na zawsze lodowce, skały, śnieg, kryształki lodowych chmur, spadek temperatury o blisko 30 stopni C, przedzierający trzy pary rękawic chłód, magiczne wierzchołki Annapurny oraz prawdziwie górska termika.

Lot:
http://www.xcontest.org/world/en/flights/detail:Chrzaszczu/10.3.2015/06:05#fd=flight


Paweł Chrząszcz

 

 

 

Puki co jeszcze za oknem słoty i chłody, ale niebawem termika niewątpliwie ruszy na nas z całą siłą. W związku z tym przygotowujemy się na jej przyjęcie.

Od jakiegoś czasu trwa kapitalny remont naszej „windy do nieba”, czyli sędziwej Skody Felicji zwanej Felką. Dzięki Waszym składkom oraz szczególnemu zaangażowaniu Tomka Ignaczyńskiego Felka powoli odzyskuje dawny blask.

Właśnie otrzymała nową skórę, teraz trwają prace nad zawieszeniem oraz elementami wykończenia. Pozostanie przegląd systemu wyciągarki i można holować.

Tymczasem aby było gdzie holować, przed nami jeszcze prace porządkowe w „Przynach-Okęciu”, czyli na odcinku ścieżki rowerowej, którą użytkujemy do naszych celów. Planujemy ustawienie ławeczek w Przynach i Milewie, które jak sądzimy uatrakcyjnią to miejsce. Będzie gdzie „szpej” złożyć,, czy odpocząć podczas rowerowej wycieczki.

Niestety z niepokojem obserwujemy akty bezmyślnej dewastacji, która nie oszczędziła i ścieżki. Powyginane znaki informacyjne, połamane kosze na śmieci, rozjeżdżona pojazdami nieuprawnionymi trasa. Cóż „taki mamy klimat” chciałoby się powtórzyć za klasykiem…

Tak czy inaczej ruszamy i w Przynach zapowiadamy aktywność.

W porozumieniu z Kuj-Pom Team, Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni” informuje o zasadach użytkowania startowiska w Nowych Marzach:

z w/w startowiska mogą korzystać wszyscy paralotniarze, bez względu na przynależność klubową i stopień umiejętności.

Jedynym warunkiem jest uiszczenie składki 35 zł (składka roczna). Konieczność wpisowego jest uzasadniona stała opłatą, którą rości sobie właściciel ziemi - w roku 2015 wynosi ona 1.225 zł (brutto). Tym samym Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni” z siedzibą w Nowem jest dzierżawcą startowiska w Nowych Marzach.

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych i krępujących ( w szczególności dla nas) sytuacji prosimy wszystkie zainteresowane osoby o wysłanie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. swojej deklaracji w tej sprawie.

Na stronie www.aktywninowe.pl w zakładce: Paralotniarstwo / Nowe Marzy - Sezon 2015 - Opłaty, zostanie zamieszczona lista wszystkich osób, które złożyły deklarację i dokonały wpłaty na konto stowarzyszenia:

Przelewu należy dokonać z tytułem składka N. Marzy lub składka statutowa

Nadwiślańskie Stowarzyszenie "Aktywni"

Bank Spółdzielczy w Nowem, 44 8173 0005 2001 0012 1747 0001

Poniżej lista osób, które wpłaciły składkę :

 1. Mariusz Czajka
 2. Krzysztof Cieśliński
 3. Robert Grubba
 4. Przemek Kamon
 5. Tomasz Szczepański
 6. Marcin Tylman
 7. Piotr Cwudziński
 8. Kasia Huzarska
 9. Andrzej Danielewski
 10. Piotr Wiśniewski
 11. Grzegorz Krzyśka
 12. Janusz Tymolewski
 13. Grzegorz Buraczewski
 14. Jan Gieglis
 15. Jarosław Matuszewski
 16. Mariusz Jaśtak
 17. Sławek Szpotek
 18. Robert Wincencik
 19. Tomasz Krajewski
 20. Lucjan Piekutowski
 21. Krzysztof Drzycimski
 22. Piotr Lemańczyk
 23. Darek Celejewski
 24. Brunn Krzysztof
 25. Tomasz Wesołowski
 26. Mariusz Dawidczyk

W porozumieniu z Kuj-Pom Team, Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni” informuje o zasadach użytkowania startowiska w Nowych Marzach:

z w/w startowiska mogą korzystać wszyscy paralotniarze, bez względu na przynależność klubową i stopień umiejętności.

Jedynym warunkiem jest uiszczenie składki 35 zł (składka roczna). Konieczność wpisowego jest uzasadniona stała opłatą, którą rości sobie właściciel ziemi. Tym samym Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni” z siedzibą w Nowem jest dzierżawcą startowiska w Nowych Marzach.

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych i krępujących ( w szczególności dla nas) sytuacji prosimy wszystkie zainteresowane osoby o wysłanie na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. swojej deklaracji w tej sprawie.
Osoby, które nie przyślą informacji mogą nie znaleźć się na liście (nie sprawdzamy na bieżąco konta i kto wpłacał za Nowe Marzy) Nadwiślańskie Stowarzyszenie "Aktywni"

Na stronie www.aktywninowe.pl w zakładce: Paralotniarstwo / Nowe Marzy - Sezon 2017 - Opłaty, zostanie zamieszczona lista wszystkich osób, które złożyły deklarację i dokonały wpłaty na konto stowarzyszenia:

Bank Spółdzielczy w Nowem, 44 8173 0005 2001 0012 1747 0001

W polu Tytuł przelewu - proszę wpisać : NM 2017 lub składka statutowa

Aby nie było nieporozumień - prosimy zgłaszać się do "aktywnych: po naklejki na kask ( Sezon 2017 ) - najlepiej w Nowem lub na lataniu w Nowych Marzach

Poniżej lista osób, które wpłaciły składkę ( sezon 2017 ) : 

 1. Krzysztof Cieśliński
 2. Jeremi Cieśliński
 3. Szymon Cieśliński
 4. Mariusz Czajka
 5. Tomasz Hilger
 6. Sławomir Szpotek
 7. Marcin Tylman
 8. Piotr Aleksander Laskowski
 9. Tomasz Szczepański
 10. Andrzej Walenczykowski
 11. Krzysztof Drzycimski
 12. Przemek Kamon
 13. Roman Augustynowicz
 14. Grzegorz Buraczewski
 15. Sebastian Torzewski
 16. Grzegorz Krzyśka
 17. Janusz Tymolewski
 18. Krzysiek Litkowski
 19. Andrzej Danielewski
 20. Jakub Rybka
 21. Marcin Szczęsny
 22. Aleksander Mierzwiński
 23. Ostrowski Waldemar
 24. Pilecki Tomasz
 25. Celejewski Dariusz
 26. Wiśniewski Piotr
 27. Kurlenda Jacek

 

  

Zaprzyjaźnione serwisy

Jestes tutaj :

Gorące tematy :

bottom 1

Chrząszczu w Nepalu
Relacja wkrótce
 

bottom 1

Muzyka Kościołów
Letnie Spotkania Muzyczne – sezon 2013
 

bottom 1

Zajęcia karate
Rusza sezon 2013-2014 zajęć sekcji karate Shotokan
 

O Aktywnych:

Grupa za cel działanie postawiła sobie realizacje zainteresowań: sportowo-rekreacyjnych w sekcjach KARATE, PIŁKI SIATKOWEJ i PARALOTNIOWEJ. A także inspirowanie działań związanych z promocją regionu (Dolina Dolnej Wisły), kultywowaniem lokalnych tradycji.

Śledź Nas

 social icon  social icon  social icon  social icon

 

S5 Box

Zaloguj się

Zarejestruj się