Wiadomości

hvala2

 

Jak co roku w sierpniu , tak i w tym roku latamy pod słoweńskim niebem. Niestety, ten rok amatorów podniebnych atrakcji rozczarowuje niestabilnością warunków pogodowych. Latanie na Lijaku jest dość problemowe, głównie z powodu silnych wiatrów.

Pomimo tego nasza przeszło trzydziestoosobowa grupa bawi się dobrze. Włoskie i słoweńskie plaże kuszą szmaragdową wodą Adriatyku, klimatyczne restauracje bogactwem smaku miejscowych specjałów, a liczne winiarnie najlepszymi winami południowej Europy.

Wracając jednak do latania: dwa, może trzy dni kręciliśmy się nad campingiem Aleksandra. Z uwagi na brak warunków przelotowych prym wiodły loty tandemowe. Każdy chętny aktywny „nielot” mógł przeżyć chwile ekscytacji w towarzystwie naszych pilotów Jona i Marcina.

Niekorzystne warunki pogodowe skłoniły nas do jednodniowej ekspedycji do Bassano Del Grappa- jednego z najważniejszych miejsc wypraw paralotniowych. Wyjazd można uznać za bardzo udany, każdy z nas wylatał się w tamtejszej termice dowoli.

Ale cóż, wszystko co dobre szybko się kończy.

Czas wracać do Polski i zacząć planować kolejny wyjazd…..


Zapraszamy do galerii

parski


Gdy zaczynałem swoją przygodę z paralotniarstwem w klasie maturalnej (2007) mieszkałem jeszcze pod Kwidzynem. Moim mentorem i guru był przede wszystkim Witek. Mieszkał w Kwidzynie i zabierał mnie na latanie na nadwiślane klify opowiadając liczne historie dotyczące paralotniarstwa. Od samego początku, mimo, że dużo czasu spędzałem w górach właśnie te kilkudziesięciometrowe zbocza wzbudzały moje zainteresowanie. Usłyszałem od Witka o kilku udanych próbach „odejścia” na przelot i chyba zrozumiałem, o co tak naprawdę chodzi z tymi „krawężnikami”. Droga nie była łatwa, ale już w 2009 roku udało mi się po raz pierwszy wykręcić w Nowem. Były to dwa przeloty 14,23 km i po zaledwie pięciu dniach 25,13 km. No i zaczęło się…Od tego momentu coraz częściej już nawet po kilka razy w sezonie „urywałem się na przelot”.


Na szczęście walczyć ze sobą już nie musimy, ale w głębi wielu z nas siedzi nadal zwierzęca chęć rywalizacji no i przekraczania własnych barier. Ludzie mają różne cele związane z samorealizacją i rywalizacją. Zaczyna się od bójek w piaskownicy, ocen w szkole po stanowiska w pracy. Musimy być w czymś najlepsi. Tak też działa to u latających. Kto z Was paralotniarze nie cieszy się jak lata wyżej, szybciej, czy obleci kumpla o kilka kilometrów?


Pierwsze kilkukilometrowe przeloty z naszych górek zapoczątkowano już prawdopodobnie, w 2004, ale najdłuższe przeloty rozpoczęły się w 2008 roku, a coraz to nowsi piloci „poprawiali” rekordy. W marcu 2008 Bartek Świątkowski poleciał 46,2 z Nowych Marz. W czerwcu tego roku został przebity lotem Ś.P. Wojtka Siudka o długości 55,6 km z Wiąga. Dopiero granica ta została przekroczona w maju 2012 przez Andrzeja Danielewskiego w locie o długości 64,1 km z Nowych Marz. Tym samym loty w dolinie Wisły w województwie kujawsko-pomorskim stawały się najdłuższymi przelotami w całej nizinnej Polsce bez wykorzystania wyciągarek do startu.


Po locie Andrzeja ponownie powróciła fala rekordowych przelotów z krawężników. We wrześniu 2012 Paweł Chrząszcz ze Starogrodu leci 87,8 km. Sezon 2013 mimo bardzo długiej zimy rozpoczął się serią przelotów jeszcze z zalegającą pokrywą śnieżną i kolejnym rekordem tym razem z Parsk 05.05.2013. Tego dnia została przebita bariera 100 km przez Czesława, a Andrzej Danielewski podnosi bardzo wysoko poprzeczkę konkurentom lądując przed Przasnyszem oddalonym o 146,1 km od miejsca startu.


Nie zapowiadało się, żeby bariera ta była łatwa do przekroczenia. A jednak Andrzej nie cieszył się długo rekordem. Dnia 18.07.2013 również z Parsk udało mi się ustanowić rekord „krawężnika” o długości 163,5 km.


Początkowo nie zanosiło się na długi lot. Słaby wiatr na starcie zmusił mnie przy pierwszej próbie do lądowania u podnóża klifu. Straciłem mnóstwo czasu. Przy kolejnej próbie również wiało zbyt słabo, ale po starcie wspólnie z dziesiątkami mew stopniowo wznosiłem się w kominie termicznym. Gdy wysokość była już wystarczająca skoczyłem nad Grudziądz gdzie dokręciłem z szybowcami pierwszą chmurę i wspólnie z nimi robiłem pierwsze przeskoki pomiędzy chmurami. Do samej Brodnicy spotykaliśmy się jeszcze w noszeniach. Początkowo lot był pod bardzo dużym zachmurzeniem utrudniającym znacząco lot. Każdy komin wydawał się już tym ostatnim, dlatego wykorzystywałem nawet najsłabsze noszenie. Późnym popołudniem zachmurzenie niebezpiecznie zaczynało maleć. Na 80 km za moimi plecami pozostał sam błękit, a przed sobą miałem wyłącznie pojedyncze chmury. Był to znak, że dzień zaczyna się powoli kończyć. W zasięgu miałem 100 km, ale niczego więcej nie mogłem się spodziewać. Rozpadające się chmury spowodowały, że do powierzchni zaczęło docierać więcej promieniowania słonecznego i noszenia mimo, późnej godziny było łatwiej do znalezienia niż na początku lotu. Dopiero teraz rozpoczął się przyjemny lot. Kilometry uciekały i pękła setka. Po „chwili” w kominie na 128 kilometrze pojawiła się pierwsza myśl o rekordzie. Ostatnie chmury zanikły, a w zasięgu już mam Przasnysz i… kolejny słaby komin, który wynosząc mnie na 1300 m pozwolił w minimalnym opadaniu lotem ślizgowym pokonać ostatnie 25 km. Udało się. Lądowanie 1,5 h przed zachodem na 151 km w linii prostej od Parsk i długa droga powrotna do domu.


Nie pozostaje mi teraz nic innego jak tylko czekać na kolejnych pilotów, którzy (mam nadzieję, że szybko), podniosą jeszcze wyżej „krawężnikową poprzeczkę”.


www.aktywninowe.pl

andrzej To prawda, że rekordy w najdłuższych przelotach otwartych (jeszcze) nie należą do nas.
Zapierają dech w piersiach wyczyny paralotniarzy z południa kraju, wbijają w ziemię kolejne dystanse robione z Borska.

Chłopaki z naszego teamu postawili jednak na klify. Zgodnie z genezą , bo wszyscy zaczynalismy i najczęściej oblegamy nasze stare sprawdzone nadwiślańskie klify. Kiedy kilka lat temu padła idea odlotów z „krawężników”, której pierwszym poruszycielem był Robert Machel, środowisko reagowało co najwyżej ironicznym uśmiechem.

Tymczasem idea stała się faktem. Najpierw po kilka kilometrów z Parsk, Starogrodu, Unisławia. Później śmielej po kilkanaście i kilkadziesiąt z Nowych Marz i Nowego oraz objawienia 2012 roku: Łosiowej Góry.

Aż, pamiętnej niedzieli 05 maja 2013 roku trzech pilotów naszego teamu udowodniło, że z 55 metrowego krawężnika, posiadając doświadczenie, przyzwoity sprzęt i mocne zwieracze , da się „pocisnąć” tam daleko...

Efekt: start z klifu w Parskach, późno, bo około 13.00. Silna termika. Mocne kominy zamiatające wszystko co spotkaja na swojej drodze. Efekty były widoczne tuż po starcie Andrzeja , Chrząszcza i Czesława. „Klapienie”, podwinięcia oraz inne atrakcje kilkanaście metrów nad ziemią nie nastajały optymistrcznie widzów , a tym bardziej pilotów.

Po krótkiej walce w parterze, trójka zniknęła nam z oczu. Ostatecznie , Chrząszcz zaliczył 55 km (Iława), Czesław 103 km (Działdowo), natomiast Andrzej Danielewski zakończył lot kilka kilometrów od Przesnysza z wynikiem 146 km!

Tym wynikiem ustalił absolutny rekord przelotu otwartego z klifu. Cóż , nam nielotom pozostaje życzyc kolegom kolejnych sukcesów na podniebnych szlakach.

latamy2 Startuje Nowe Wind&Thermal Cup


Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w naszej zwariowanej zabawie. Celem Nowe Wind&Thermal Cup jest oczywiście popularyzacja paralotniarstwa, w szczególności jednak naszą intencją jest promocja nadal nie docenionego potencjału nadwiślańskich klifów. Formuła naszych zawodów jest bardzo prosta, niczym przysłowiowa budowa cepa, co w naszej opinii ma ułatwić wszystkim udział w wybranych konkurencjach.


Generalnie idea jest taka : wpadnij do Aktywnych na klif i trzaśnij jak najwięcej kilometrów bujając się tam i z powrotem a nawet odlatując w siną dal. A jak Cię to znudzi, to zapowiedz się na nasze Okęcie, gdzie szalona wyciągara wystrzeli Cię na orbitę i w termicznych noszeniach zdryfujesz na samą Białoruś, gdzie poprosisz o azyl.


Więc Ty przelotowcu i ty amatorze zlotów z jednej górki nie daj się prosić i wpadaj tutaj , do nas i po prostu dawaj ognia!


Wszystkie szczegóły tutaj

IMG 8608 17 marca w piękny ale niestety jeszcze zimowy dzień na klifie w Nowem odbył się ostatni sprawdzian przed Wind &Termal Nowe Cup 2013, czyli pierwszymi otwartymi zawodami paralotniowymi organizowanymi przez nasze stowarzyszenie.

Piloci dopisali. Łącznie na klifie stawiło się około 30 pilotów z regionu. Dopisała pogoda. Wyż, piękne słońce, wschodni wiatr i trochę termiki , sprawiły że każdy pilot mógł potrenować przed nadchodzącym sezonem.

Nie obyło się bez rekordów. Tomek Pilecki z Karkonosze Team udowodnił, że w naszym nadwiślańskim klifie drzemie ogromny potencjał. Swoim lotem ustanowił nowy rekord długości przelotu (33 km). Niewiele gorzej wypadł nasz czolowy zawodnik Andrzej Danielewski, który przeleciał dystans 20 km.

Niedzielny trening udowodnił, że Nowe ma potencjał do uprawiania paralotniarstwa, a frekwencja przekonuje , że nasza promocja tego sportu, tutaj w Nowem ma sens i warto nadal inwestować w takie działania.

Zapraszamy do galerii

Nowe Wind & Thermal Cup sezon 2013Zawody Nowe Wind & Thermal Cup 2013 mają na celu popularyzację paralotniarstwa, podnoszenie umiejętności i doświadczenia pilotów poprzez udział w rywalizacji sportowej. Propagowanie i rozwój paralotniarstwa oraz propagowanie i rozwój paralotniarstwa. Wymiana doświadczeń i integracja środowiska paralotniowego.

Zawody mają charakter otwartych zawodów, które odbywają się w terminie określonym w regulaminie. Loty dokumentuje się poprzez zapis śladu lotu przez urządzenie GPS pilota i zgłoszenie lotu na stronie zawodów.

Miejsca zawodów:

Nowe (53°39'6.70"N - 18°44'6.29"E)

Nowe Marzy (53°28'1.47"N - 18°39'0.73"E)

Łosia Góra (53°33'24.96"N - 18°46'3.12"E)

Parski (53°31'32.40"N - 18°45'51.79"E)

Nowe Przyny Okęcie (53°39'57"N - 18°41'21"E)

Szczegóły

Klasyfikacje:

1. Klify (klasyfikowanych jest 10 najlepszych lotów zawodnika)

2. Przyny XC (klasyfikowanych jest 6 najlepszych lotów zawodnika)

3. Przyny Rekord XC (klasyfikowany jest jeden najlepszy lot z 3 punktami zwrotnymi z wyłączeniem trójkąta płaskiego oraz trójkąta FAI)

Zawody rozpoczynają się 01.04.2013 i trwają do 31.12.2013 roku. Oficjalne zakończenie Nowe Wind & Thermal Cup 2013 oraz wręczenie nagród odbędzie się w terminie który zostanie podany.

Regulamin zawodów w pliku PDF regulamin

Platforma XCC zawodów www.aktywninowe.pl/leonardo

Zaprzyjaźnione serwisy

imaf poland


 

ekono


 

tlok


 

aktywna wies


 

nida

Jestes tutaj :

Gorące tematy :

bottom 1

Chrząszczu w Nepalu
Relacja wkrótce
 

bottom 1

Muzyka Kościołów
Letnie Spotkania Muzyczne – sezon 2013
 

bottom 1

Zajęcia karate
Rusza sezon 2013-2014 zajęć sekcji karate Shotokan
 

O Aktywnych:

Grupa za cel działanie postawiła sobie realizacje zainteresowań: sportowo-rekreacyjnych w sekcjach KARATE, PIŁKI SIATKOWEJ i PARALOTNIOWEJ. A także inspirowanie działań związanych z promocją regionu (Dolina Dolnej Wisły), kultywowaniem lokalnych tradycji.

Śledź Nas

 social icon  social icon  social icon  social icon

 

S5 Box

Zaloguj się

Zarejestruj się